Inductie in 2-fasenaansluiting mogelijk
Het heeft wat jaren geduurd, maar de overstap naar inductie is voor veel consumenten geen discussie meer. De échte vraag is vaak praktischer van aard: past het technisch in mijn woning? Met de introductie van Dynamic Power Limitation (DPL) door Bertazzoni is deze vraag nu volledig beantwoord.
Waar een volwaardig inductiefornuis traditioneel een 3-fasenaansluiting vraagt, beschikt een groot deel van de Nederlandse woningen over een standaard 2-fasen kookgroep. Keukenretailers merkten dat hier jarenlang een duidelijke drempel ontstond. Geen 3-fasen? Dan werd het ingewikkeld. Dynamic Power Limitation (DPL) biedt uitkomst en dit wordt volledig omarmd door de fornuizenspecialist Bertazzoni. Maar hoe werkt dit precies?

In de traditionele situatie werkten oven en kookplaat als gescheiden systemen. De oven had een eigen groep, de kookplaat twee aparte groepen. Het vermogen lag vast. Wat voor de oven bedoeld was, kon niet naar de kookplaat en andersom. Dat betekende automatisch een 3-fasenaansluiting. Met de mogelijkheid om te kiezen voor DPL binnen hun fornuizendivisie, pakt Bertazzoni het anders aan. Oven en kookplaat worden aangestuurd via één centraal moederboard. Slimme algoritmes bewaken continu het totale stroomverbruik en verdelen het beschikbare vermogen dynamisch over de functies die op dat moment actief zijn.
En let wel: bij installatie kan nog steeds gekozen worden voor de klassieke 3-fasenaansluiting. Bertazzoni wil die vrijheid overlaten aan de eindgebruiker. Iets waar de gemiddelde consument ook naar op zoek is. Vrijheid in keuze. Maar met DPL ingeschakeld is nu dus ook een 2-fasenaansluiting mogelijk.
Volgens Erik van Berkel, mede-eigenaar van Bertazzoni Benelux BV, is het daarmee een bewuste keuze. “Veel woningen hebben simpelweg geen 3-fasenaansluiting in de keuken. Dan moet je als fabrikant niet blijven denken vanuit de ideale technische situatie, maar vanuit de praktijk van de klant. Dat vinden we bij Bertazzoni altijd belangrijk. Met DPL maken we een inductiefornuis echt bereikbaar voor veel meer huishoudens.”
De techniek wordt pas echt duidelijk wanneer je kijkt naar een normale kooksituatie. Stel de consument kookt pasta. Een grote pan water staat op hoog vermogen te koken. In een tweede pan pruttelt de saus. Tegelijk schuift de eindgebruiker een schaal lasagne in de oven. Tijdens het voorverwarmen vraagt de oven tijdelijk wat extra vermogen. Het systeem van het fornuis verdeelt dan automatisch de beschikbare stroom. De kookplaat kan daarbij heel even iets minder vermogen krijgen, maar zonder dat het kookproces zichtbaar wordt verstoord. Zodra de oven op temperatuur is, verandert de situatie. De verwarmingselementen staan niet continu aan, maar gaan steeds kort aan en uit om de gevraagde warmte vast te houden. Op die momenten komt er weer extra vermogen vrij voor de kookzones. Het fornuis verdeelt de stroom dus voortdurend opnieuw. En de gebruiker? Die merkt dit eigenlijk niet. Bovendien gebruikt in de praktijk bijna niemand alle kookzones tegelijk op maximaal vermogen terwijl óók de oven nog vol draait. De techniek van DPL speelt in op dat realistische gebruik. Van Berkel verduidelijkt: “Het gaat ook niet om minder vermogen, maar om slimmer omgaan met het beschikbare vermogen. Het kookresultaat blijft centraal staan. Een absolute voorwaarde voor Bertazzoni.”

Voor de keukenbranche betekent dit meer installatievrijheid. Een Bertazzoni-inductiefornuis met DPL kan worden aangesloten op een standaard 2-fasen kookgroep, zoals die in veel bestaande woningen en huurwoningen aanwezig is. Dat voorkomt in veel gevallen een kostbare netverzwaring of aanpassing van de meterkast.
Bertazzoni staat al generaties bekend om zijn Italiaanse vormgeving en krachtige fornuizen. Met DPL voegt het merk daar een praktische innovatie aan toe die inspeelt op de realiteit van de Benelux-markt.
De keuze voor een 3-fasenaansluiting blijft bestaan waar die beschikbaar is. Maar dankzij DPL is dat geen harde voorwaarde meer. Daarmee combineert Bertazzoni haar Italiaanse design en prestaties met een oplossing die ook technisch past in de woning
van vandaag.